Андрій Тодощук про львівський футзал

Прес-служба "Галицької здоби" розпочинає серію інтерв’ю з людьми, які мають пряме відношення до футзалу. Й першим  гостем "пекарів" став перший віцепрезидент Асоціації футзалу Львівщини Тодощук Андрій Васильович
-  Вітаємо, Андрію, розкажіть нашим читачам як давно ви у футзалі?
 - Футзалом займаюся з юних років. Сам я родом із Чернівців та поступив в університет «Львівська Політехніка» й саме тому переїхав жити в місто Лева. У ті часи такого терміну як футзал не було, ми грали у так званий «дир-дир». Паралельно з навчанням у «політесі» я працював у профкомі студентів та аспірантів, а саме займав посаду заступника голови профкому з питань оздоровчої й спортивної роботи. Саме тоді ми й почали організовувати перші турніри, тоді й з’явилися перші футзальні м’ячі, правила, регламенти та положення. Вже згодом хобі перетворилося у професійне заняття. Після студентського середовища, вже згодом, працюючи на митниці вдалося зібрати першу команду (1995 рік), до якої ми з командою однодумців часто залучали професійних футболістів. З нами грали та навчали майстерності такі відомі гравці як: Роман Ковальчик, Андрій Тлумак, Віталій Кадира та інші. В нашій команді також грав, а потім й тренував теперішній головний тренер «Маріуполя» Остап Маркевич, який на той час був працівником Львівської митниці.
 -  Навіщо Андрію Тодощуку керівна посада в Асоціації футзалу Львівщини?
 - Після того як Мирослав Хом’як очолив Асоціацію футзалу Львівщини мені, як представнику команди «Меркурій», було запропоновано роботу у виконкомі. Попередній склад федерації, на мою думку, працював не надто ефективно, то ж нові люди мали підняти її на новий рівень. Я погодився, а через деякий час я вже був на посаді віцепрезидента, а згодом й першого віцепрезидента. Хоча, варто розуміти, що робота в АФЛ – це виключно громадська ініціатива і не є прибутковою роботою, це свого роду хобі, адже ми працюємо на громадських засадах.
 - То ж які функції покладені на першого віцепрезидента АФЛ?
 - Разом із віцепрезидентом АФЛ Богданом Мельником я відповідаю за організацію проведення змагань, розширення географії, студентський футзал та співпрацю зі зовнішніми партнерами, спонсорами.
 - Переходимо безпосередньо до футзалу, чому в АФЛ цього літа грає так мало команд й не має Гранд ліги?
 - Це питання є болючим. Є така приказка: «Там де є два українці, там є й три гетьмани». Чому так сталося? АФЛ займається організацією змагань більше на волонтерських засадах, а конкуренти шукають вигоду аби заробити якомога більше на командах. Ми зосереджені на класичному футзалі: гра в залах, правила ФІФА, регламент, професійний арбітраж, ветеранський футзал. Вважаю, що Асоціація футзалу Львівщини цього літа недопрацювала з точки зору залучення команд. Було багато перемовин із командами, вони давали попередню згоду брати участь, але через ряд об’єктивних та суб’єктивних причин відмовилися.
 - До Асоціації футзалу Львівщини є й багато інших питань від команд футзального середовища. І вони стосуються не тільки організації змагань...
 - Зрозумійте львівський футзал це не лише Гранд ліга, Перша чи Друга... Ми футзальна структура, яка займається рядом питань і організовуємо змагання дитячі, ветеранські, а зараз ще й змагання сереж жіночих команд. Ми намагаємося працювати у всіх напрямках, за які відповідають спеціальні комітети. А якщо узагальнити, то позитивні зрушення в роботі є. Окрім дитячого та жіночого футзалу у нас суттєво піднявся рівень арбітражу, виростають тренери. Саме у Львові (Університет фізичної культури) за нашою ініціативою відкрили першу спеціалізацію футзалу на кафедрі. Також вперше АФЛ започаткувала та провела навчання тренерів диплом УАФ АФУ з футзалу. Відповідні дипломи отримали 19 тренерів. Ми не ставимо собі за ціль бути корисними для кількох футзальних команд, бо ціль у нас це розвиток футзалу загалом.
 - Дуже багато нарікань є на сайт АФЛ. Коли ми вже побачимо оновлений ресурс про який так багато говорять?
 -  Сайт це наше болюче місце. Він мав бути готовим ще до початку зимової першості сезону 2020-2021 років. Були узгоджені всі деталі, дати та особливості, однак на даний момент є затримка за виконавцем. Маємо надію, що вже найближчим часом він виконає свої зобов’язання перед АФЛ в повному обсязі.
 -  Які сюрпризи готує АФЛ у майбутньому?
 -  Разом із міської владою будемо проводити Відкриті футзальні кубки, а також планується турнір присвячений Дню Незалежності нашої країни, ну і заплановані кубокові змагання серед жіночих команд, а також серед дітей та ветеранів.
 -  Хочеться також підняти питання інфраструктури. Матчі літньої першості на даний момент проводяться на відкритому майданчику ліцею імені І. Пулюя, взимку ігри відбувалися у ПС «Галичина». Як справа з іншими майданчиками, для прикладу з «Електроном», залом «ГАРТ»?
 - На жаль, але на балансі АФЛ зараз не має жодного спортивного об’єкту, тому ні на кого ми впливати не можемо. На даний момент найкращим залом Львова залишається ПС «Галичина», але ми постійно моніторимо ситуацію на ринку і, для прикладу, нещодавно почали тісно співпрацювати з Центром Святого Івана Боско. Особисто цим питання займається Богдан Мельник і вже взимку АФЛ планує проводити змагання у сучасному залі. Щодо питання про «Електрон» та «Гарт», то ці спортивні споруди поки не ми не розглядаємо.
 - Колись у футзальних змаганнях брала участь команда «Меркурій» до якої ви мали пряме відношення, де вона зараз і чи плануєте у майбутньому знову брати участь у футзальних баталіях?
 - Ми далі збираємося, бігаємо у своє задоволення, але участі в змаганнях не беремо через вік. Скажемо так, ми більше зосереджені на ветеранському футболі. Проте, враховуючи заплановані реформи, є надія, що нові керівники митниці вже з часом відновлять корпоративний дух команди.
 -  Кілька слів про ФК «Галицька здоба».
 - Імпонує професійний та системний підхід вашої команди, починаючи від менеджменту клубу й завершуючи гравцями. Приємно, що у західному регіоні країни є така команда, яка вже має футзальні традиції й стабільно бере участь у різноманітних змаганнях. Приємно бачити, що для вашої команди є важливими питання розвитку футзалу в нашому регіоні і тут, показовою ініціативою є започаткування дитячої секції футзалу. Ми ж знаємо наскільки важливою і непростою є робота з дітьми.
-  Ваші побажання любителям футзалу...
 -  Вболівайте та грайте у футзал в своє задоволення, грайте без травм і ніколи не зупиняйтеся на досягнутому...